Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nden Şenlik Kotasına Protesto

Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nden Şenlik Kotasına Protesto

Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nden Şenlik Kotasına Protesto

Ortadoğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) geçen sene öğrenciler ile üniversite yönetimi arasında yaşanan ‘şenlik krizi’ bu sene de yaşanıyor.

Geçen yıl yönetimin, “Şenlik yapılmayacak” açıklaması ile ODTÜ öğrencileri oturma eylemi yapmış ve eylemleri sonuç vermişti.
Rektörlük, geçtiğimiz yıllarda 4 gün süren şenliğin, bu sene 2 gün yapılması kararını alması üzerine şenliğin organizasyonunu gerçekleştiren ODTÜ Uluslararası Gençlik Topluluğu tepki olarak Rektörlük binası önünde bahar şenliği düzenledi. ‘Bahar Şenliğini Rektörlük Önüne Taşıyoruz’ sloganıyla harekete geçen öğrenciler, bina önünde yarışmalar düzenledi, ip atladı ve dans etti. Uluslararası Gençlik Topluluğu adına Ankara Hürriyet’e konuşan Emre Kara, 29 yıldır her yıl yapılan bir etkinliğin kısıtlanmasının anlamsız olduğunu belirterek şunları söyledi:

ÇÖZÜM ÖNERİMİZİ DOSYADA SUNDUK

“Rektörlük, 6-9 Mayıs tarihinde düzenlemeyi planladığımız 29. Uluslararası Bahar Şenliği’ni 2 güne indirmek istedi. Yaptığımız toplantıda, Rektörlük ODTÜ kampüsünün şenlik sürecinde çok yorulduğu, yıprandığı, çevrenin çok kirlendiği, şenliğe katılımın 3’te 2’sinin ODTÜ dışından olduğunu söyledi. Biz de yönetimin gerekçelerine çözüm önerimizi dosya halinde sunduk. Yönetim personelini etkin kullanıp denetimlerini sıkı tutarsa hiçbir problem olmaz.

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ KISITLANIYOR

Şenliklerde bütün öğrenci toplulukları görev alıyor. Yaklaşık 240 çeşitli etkinlik düzenleniyordu. Kalabalık ve dolu dolu bir etkinlik takvimi oluyordu. Öğrenciler şenlikte kendilerini ifade ediyor, iki gün sınırlaması ifade özgürlüğünün kısıtlanması demek. Problemler var diye kısıtlama yapmak yerine, varsa bu problemlerin ortadan kaldırmak için çözüm yolları üretmek lazım. Bahar Şenliğinin 4 günden 2 güne indirilmemesi için dilekçe verdik ve 5 bin imzaya ulaştık. Kısıtlamaya hayır diyoruz.”

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/ankara/28735484.asp

petrino

Benzer yazılar