Now of Rock N’Roll – Mudhoney – She Salon İKSV

Now of Rock N’Roll – Mudhoney – She Salon İKSV

Now of Rock N’Roll – Mudhoney – She Salon İKSV

Kod Müzik, 90’ların başından bu yana müzik yapan efsanevi iki grup, Shellac ve Mudhoney’i 2 Haziran’da Salon İKSV’ye getiriyor!

Kod Müzik Organizasyon son on yılda imza attığı seri konserlere, festivallere bir yenisini ekliyor: Now of Rock’n’Roll

Elektrikli gitar merkezli yeraltı rock müziğinin kahramanlarını, gizli saklı isimlerini doğru mekanlarda düzensiz bir şekilde Türk dinleyecisine sunmak, paylaşmak serinin amacı… İlkinde iki isim var: Türkiye’de hiç çalmamış Mudhoney ile uzun süredir ikinci kere çalması beklenen Shellac…

Mudhoney
Rock’n’roll tarihinde belli bir tarzı, hatta akımı başlatmış fakat hak ettikleri ticari başarıyı elde edememiş öncü topluluklar vardır. Çoğu zaman sebep, yaptıkları müziğin temsil ettikleri sahnenin diğer topluluklardan daha iyi ve derin olmasıdır. 1988 yılında ilk kayıtlarını yapan Mudhoney, buna çok iyi bir örnek… 90’ların başında ana akım müzik piyasası tarafından rock’n’roll’un yeni yüzü olarak pazarlanacak grunge’ın başlatıcıları olmakla kalmayıp şehirlerinin de (Seattle) bu müziğin yeni başkenti olmasında da öncü oldular.

İki lise arkadaşı olan Mark Mc Laughlin (daha sonra Arm olacaktır) ve Steve Turner, 1984–1987 yılları arasında varlığını sürdürdü; daha sonra Pearl Jam’i kuracak olan Jeff Ament ve Stone Gossard ile oluşturdukları Green River’ın dağılmasından sonra kafalarında baştan beri olan müziği yapmak üzere yola çıktılar. Sıfır ticari amaç gütmektedirler. Davula Dan Peters’ın oturmasından sonra Melvins’ten ayrılan Matt Lukin bas gitarı üstlendi, böylece Arm ile Turner’ın kafasındaki müzikal formülün hayata geçirilmesi için her şey hazır oldu. 70’lerin heavy rock’ı, punk-hardcore ve 60’ların garajı gibi farklı içerikleri yeniden yorumlayan özgün müzikleri için kolları sıvadılar. Nirvana’yı keşfeden şirket Sub Pop’tan ilk 45’likleri çıktı. B yüzünde bir punk rock marşına dönüşecek “Touch Me I’m Sick” vardı. Birkaç ay sonra “Superfuzz Bigmuff” EP’lerini yayımladılar. Atlantik’in öbür tarafında da kabul gördüler ve efsanevi EP haftalarca İngiltere indie listelerinde kaldı. Koyu hayranları olan yükselen değer Sonic Youth, kendilerini Avrupa turnesine davet etti. Hatta “Touch Me I’m Sick” parçasını da yorumladılar. Avrupa turnesinin hemen ardından kendi isimlerini taşıyan ilk albümlerini çıkardıklarında artık yeraltı rock dünyasının yeni kahramanlarıdır Mudhoney…

Plak şirketleri Sub Pop bağımsız yeraltı mekanlarında ses getiren Soungarden, Tad, The Fluid ve koyu Melvins hayranı Aberdeenli üçlü Nirvana gibi gruplara sahiplenerek bir oluşuma ön ayak oldu. Bu oluşumun sözcüleri Mudhoney idi. 1991’de ikinci albümleri Every Good Boy Deserves Fudge’ın ardından Nirvana’nın rüzgarı doğal olarak Mudhoney’i de içine aldı. Bir sürü büyük plak şirketi peşlerinden koştu. Sonunda Warner ile anlaştılar. Müzikal tavırlarını asla değiştirmedikleri yıllardı 1990 ortaları… Warner etiketiyle çıkan “Piece Of Cake” ve “My Brother The Cow” albümleri, grunge akımını takip eden kitleler tarafından fazla garip bulundu. Canlı performanslarıyla ilgilerini korurlarken Warner, satışlardan memnun olmadığı için 1998 yılındaki “Tomorrow Hit Today” albümünden sonra topluluk ile yolunu ayırdı.

2000’li yılların başında özellikle basçı Matt Lukin’in turlamaktan yorulduğu için gruptan ayrılması ve çift albümden oluşan toplama çıkarmaları grubun dağıldığı izlenimini yarattı. Fakat aksine 2000’li yıllar, Arm’ın yan projesi Bloodloss’dan gelen Guy Maddison bas gitarı devraldı ve diskografilerinin belki de en güçlü albümlerinin (Since We’ve Become Translucent, Under a Billion Suns, The Lucky Ones) ardı ardına çıktığı dönem oldu.

Canlı konserlerindeki bitmek bilmeyen enerji, her daim korudukları formları, albümlerinde gittikçe gelişen tutarlılık ve samimi duruşları sayesinde yıllar geçtikçe değeri daha da artan Mudhoney, onca zaman sonra ilk defa Türk dinleyicisiyle buluşuyor.

Shellac
Chicago’nun alternatif müzik sahnesinin en mühim topluluklarından Shellac üçlüsü, Türk hayranlarıyla 7 yıl aradan sonra ikinci kez buluşacak.

80’li yılların Amerikan yeraltı toplulukları Sonic Youth, Dinosaur JR, Swans, Butthole Surfers ile birlikte anılan kült gruplar Big Black ve Rapeman’in kurucusu; Nirvana, Pixies, PJ Harvey gibi alternatif rock efsanelerinin uzlaşmayan yapımcısı Steve Albini ile davulcu Todd Trainer tarafından kurulan Shellac’a; Sebadoh, June of 44, Polvo gibi cool grupların ses teknisyeni, Volcano Suns’ın basçısı Bob Weston katıldığında yıl 1992 idi.

Shellac, 1994 yapımı ilk albümleri “At Action Park” ile öncesi olmayan bir müzik yarattılar: Minimal ve keskin kompozisyon anlayışları; kesinlikten sapmayan enstrüman çalmalarıve analog kayıt yöntemiyle icat ettikleri benzersiz sound’larıyla grunge sonrası tıkanmış olan gitar merkezli alternatif rock’a yepyeni bir nefes verdiler. Müzik endüstrisinin paraya dayalı kurallarına değil, kendi etik ve estetik kurallarına tabi kalmayı başardılar. 21 yıllık kariyerlerinde her biri kilometre taşı olan beş albüm yayımladılar. Geçen sene çıkardıkları son albümleri “Incredible Dude” ile birçok listenin en iyisinde yer aldılar.

Bir mevsimlik ömürleri olan grupların hakim olduğu müzik dünyasında hayran kitlelerini günbegün büyüttüler. Bunun en güçlü sebeplerinden biri Shellac konserlerinin bıraktığı “kalıcı” etki… Sadece müzikal performanslarındaki yüksek seviyesinin mevzu bahis olduğu konserlerinden dolayı yıllardır ATP, Primavera gibi Avrupa’nın önde gelen serinkanlı alternatif müzik festivallerinde sahne almayı başaran üçlü, İstanbul’daki tüm yoldaşlarına “What happened??!!” dedirtmeye geliyor.

petrino

Benzer yazılar