Kop Gençlik Festivali 2015

Kop Gençlik Festivali 2015

Kop Gençlik Festivali 2015

Dünya gençleri KOP Bölgesi’ne gelecek…

KOP Bölgesi’ne 60 ülkeden ve Türkiye’nin 81 ilinden bin 500 genç bir araya gelecek. “Uluslararası KOP Gençlik Festivali”nin birincisi 8-11 Mayıs 2015 tarihlerinde Karaman’da KOP İdaresi, Karaman Valiliği ve Karaman Belediyesi ile işbirliği içinde düzenlenecek…

ULUSLARARASI KOP GENÇLİK FESTİVALİ TEMASI
Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Beşeri-Sosyal ve Kurumsal Geliştirme Koordinatörü ve KOP Gençlik Genel Koordinatörü Ahmet Katıksız, “Uluslararası KOP Gençlik Festivali”nin temasını yazdı. GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’nda Türkiye’nin en büyük gençlik festivali gerçekleştiren, insanların zor dedikleri bir coğrafya olan Siirt’te, 64 ülkeden 81 ilden 1500 kişiyi buluşturan Ahmet Katıksız festivalin temasını şöyle açıklıyor:

“HOŞGÖR SEN”

KOP Bölgesi’nde yeni bir hayalin peşinden gidiyoruz.
60’ın üzerinde ülkeden ve 81 ilimizden 1500 genci bu yıl hoşgörünün Yunus Emre’nin diyarı Karaman’da misafir edeceğiz. KOPGENÇ bir eğlence festivali değil, gençlerin eğlenirken öğrendiği bir festival.

Bizler dünyanın farklı yerlerinden yollara çıkan gençlerle; ben, sen, o demeden biz diyerek buluşacağız. Amacımız dünya insanlarının unuttuğu hoşgörüyü yeniden hatırlatmak olacak. Bizler farklı kültürlerden, farklı dillerden, farklı inançlardan farklı renklerimizle yola çıkacağız ve gökkuşağının ahengini oluşturacağız.

Yenilenme sürecinden geçen bir Türkiye var. Ve yenilenmeyi asıl sağlayacak olanın gençliğin dinamizminin harekete geçmesiyle mümkün olacağına inanıyoruz.

Amacımız GAP Bölgesi’nde de bir şehri ya da bir toplumu kurtarmak değildi.
KOP Bölgesi’nde de amacımız insan yaşamına dokunmak olacak. Eğer birileri bizim fuar alanımızda ülkemizdeki gençlik STK’larından birini tanır, konferanslarda yaşamını değiştirecek bir kapı aralar, panellerde ufkunu zenginleştirecek düşüncelerle buluşur, farklı ülkelerden bireyler arasında dostluk köprüleri kurulur ise bizler amacımıza ulaşmış olacağız…

Biz, yola çıktık bu yıl Uluslararası Konya Ovası Projesi Gençlik Festivali’nin (KOPGENÇ) ilkini Karaman’da 8-11 Mayıs 2015 tarihleri arasında gerçekleştireceğiz.

Ne kadar çok gence ulaşırsak festivalin teması olan hoşgörü kültürünü o kadar çok yaygınlaştırabiliriz. Festival süresinde sivil toplum alanında, gençlik çalışmaları alanında, kamu alanında yaptığımız çalışmaları yeni insanlarla paylaşmak, dünyanın farklı coğrafyalarından, ülkelerinden, şehirlerinden gençlerle bir araya gelmek ve dünyaya eğer istenirse insanların tüm engellere rağmen nasıl güzel bir ahenk oluşturabileceklerini göstereceğiz.

Biz, bu festivali eğlenmek için yapıyoruz ama bu bir eğlenme festivali değil; KOPGENÇ, misyonu olan gençlerde farkındalık oluşturmayı amaçlayan, gençlerin farklılıkların ortak noktasında buluştukları, öğrenirken öğrettikleri, dayanışma içerisinde çalıştıkları, önyargılarını festival alanının dışında bıraktıkları bir ortak çalışma kültürü olacak.

petrino

Benzer yazılar