İstanbul Alışveriş Festivali İstanbul Shopping Fest 2016

İstanbul Alışveriş Festivali İstanbul Shopping Fest 2016
Bu yıl 6. kez yapılacak olan İstanbul Shopping Fest, 1-31 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

İstanbul Shopping Fest İcra Kurulu ve İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, İstanbul Shopping Fest’in görkemli açılışını terör nedeniyle iptal ettiklerini, festivalin ise Temmuz ayı boyunca düzenleneceğini kaydetti.

Çağlar yazılı açıklamasında, bu yıl 1-31 Temmuz tarihleri arasında 6. kez gerçekleştirilmesi planlanan İstanbul Shopping Fest’in görkemli açılışının, Atatürk Havalimanı’na yönelik terör saldırısının ardından iptal edildiğini, etkinliğin ise güncellenen takvimiyle Temmuz boyunca süreceğini belirtti.

“İstanbul Shopping Fest yönetimi olarak, eşsiz kentimize yönelen terör tehdidini lanetliyoruz.” ifadesini kullanan Çağlar, “Tarihi, kültürü, doğası ve gastronomisiyle dünyanın göz bebeği olmuş İstanbul’umuz, ülkemizin huzuruna kasteden hain saldırıların hedefi haline getirilmeye çalışılıyor. Bizler Türkiye’nin en büyük turizm, alışveriş ve kentsel markalaştırma projesi olan İstanbul Shopping Fest’in açılışı için hazırlıklarımızı büyük bir heyecanla sürdürürken hepimizi derinden sarsan saldırı haberiyle yüreklerimiz bir kez daha yandı. Kaybettiğimiz her bir can için büyük üzüntü duyuyor, ailelerinin acısını paylaşıyor ve yaralanan vatandaşlarımıza acil şifalar diliyoruz. Milletimizin başı sağ olsun.” diye devam etti.

“Festivalimiz planlandığı gibi bir ay boyunca devam edecek”

İbrahim Çağlar, tüm insanlığın ortak sorunu olan terör tehdidinin farklı zamanlarda dünyanın pek çok noktasında olduğu gibi İstanbul’da da korkuyu hakim kıldığına dikkati çekerek şunları kaydetti:

“Elbette yaşanan elim olayın pek çok farklı yönü var; bunlar arasında turizme, ekonomiye ve İstanbul markasına zarar verme çabası da yer alıyor. İstanbul Shopping Fest projesi ile sahiplendiğimiz bu üç alanda yola devam etmemizin tam da bu şartlar altında büyük önem taşıdığına inanıyoruz.

Ulusça derinden hissettiğimiz yas duygusu ile İstanbul Shopping Fest açılışı için Boğaz’da gerçekleştirmeyi planladığımız görkemli su ve ışık gösterisini iptal etmiş bulunuyoruz. Etkinlik takvimimizde de bu amaçla yeniden düzenlemelere gidiyoruz. 1 Temmuz’da İstanbul Shopping Fest’in startını veriyoruz ve festivalimiz, planlandığı gibi bir ay boyunca devam edecek. Güncellenen etkinlik takvimimize istshopfest.com web sitemizden ve uygulamamızdan ulaşabilirsiniz.”

• Üye kuruluşlarda sezon ürünlerinde %50’ye varan indirimler
• Gece geç saatlere kadar alışveriş yapma şansı
• İSF süresince her Cumartesi seçilecek AVM’lerde (Anadolu yakası ve Avrupa yakasında birer AVM) düzenlenecek yıldızlı alışveriş partisi geceleri
• İSF boyunca konserler, sokak partileri ve sürpriz eğlenceler
sizleri bekliyor.
Türkiye’nin uyguladığı politikalar çerçevesinde yükselen yıldız ve rol model ülke olarak, İstanbul’un imajı arttıkça markaların da güçlenecek.
Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), İstanbul Ticaret Odası (İTO), İstanbul Kalkınma Ajansı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğü’nün desteği ve AYD, AMPD, BMD, THY, TÜRSAB, TUROB, TMD, TURYİD, TAV ve ISG’nin katkılarıyla düzenlenen İstanbul Shopping Fest sayesinde Rusya, İran ve Ukrayna olmak üzere çevre ülkelerden milyonlarca turistin İstanbul’a gelmesi amaçlanıyor.
Sezon ürünlerinde yüzde 50 lere varan indirimlerin yapılacağı festivalde, turist başına harcamanın artırılması ve 2 milyar dolar olan perakende ticaret hacminin de, 2023 yılında 10 milyar dolara çıkarılması hedefleniyor. Ayrıca Shopping Fest nedeniyle oluşacak müşteri hareketine cevap vermek için sektörde yüzde 20’ye varan istihdam artışı olması bekleniyor.
Alışveriş festivalleri dünyanın her yerinde ilgi çekiyor. Özellikle Dubai ve Singapur’dakilerin her ülkeden milyonlarca turisti bu ülkelerde topladığı biliniyor.
Gerçekleşen Festivaller ve Tarihleri:
1. İstanbul Shopping Fest (İSF) / 18 Mart-26 Nisan 2011
2. İstanbul Shopping Fest (İSF) / 09-29 Haziran 2012
3. İstanbul Shopping Fest (İSF) / 8 – 30 Haziran 2013
Istanbul Shopping Fest 2013 – İSF Etkinlik Takvimi ve ayrıntılı bilgi için http://www.istshopfest.com internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.
petrino

Benzer yazılar