Gençlik festivali Koç Fest’in 10. yılında ilk durağı Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi oldu.

Gençlik festivali Koç Fest’in 10. yılında ilk durağı Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi oldu.

Gençlik festivali Koç Fest’in 10. yılında ilk durağı Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi oldu.

Gençlik festivali Koç Fest’in 10. yılında ilk durağı Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi oldu.

Koç Holding’den yapılan açıklamaya göre, holdingin 2006 yılından bu yana üniversite gençliğini spor, teknoloji, müzik, eğlence ve rekabetle buluşturduğu Koç Fest’in 2015 şampiyonlarını belirleyecek final turunun ilki Muğla Sıktı Koçman Üniversitesi’nde gerçekleştirildi.

Basketbol ve Badminton branşlarında üniversiteli sporcuların rekabetine sahne olan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde sporun yanı sıra çeşitli etkinlikler de düzenlendi.

Basketbol 1. Lig müsabakaları erkeklerde İzmir Gediz Üniversitesi son maçında Bilkent Üniversitesi’ni 73-98 mağlup ederek ligi namağlup birinci sırada tamamladı. Ege Üniversitesi ikinci, Celal Bayar Üniversitesi ise üçüncü oldu.

İzmir’in bir diğer temsilcisi Ege Üniversitesi, son maçında Bilkent Üniversitesi’ni 66-40 yenerek ligin lideri oldu. Ege Üniversitesi’ni Celal Bayar Üniversitesi ve üçüncü olan Bilkent üniversitesi takip etti. Bu sonuçlarla birlikte erkeklerde İzmir Gediz, bayanlarda ise Ege Üniversitesi, Antalya Akdeniz Üniversitesi’nde gerçekleşecek Süper Lig’e Yükselme müsabakalarında mücadele etmeye hak kazandı.

Finaller 7 ilde yapılacak

Muğla’da basketbol müsabakalarının yanı sıra sporseverler Badminton 1. Lig karşılaşmalarını da izleme fırsatı yakaladı.

Muğla Meslek Yüksekokulu Kapalı Spor Salonu’nda oynanan maçlarda takımlarda Uludağ Üniversitesi şampiyon olurken; Erzincan Üniversitesi ikinci, Girne Amerikan Üniversitesi ise üçüncü oldu.

Badminton’da ferdi müsabakalarda Uludağ Üniversitesi sporcuları büyük başarı elde etti. Bayanlarda, Uludağ Üniversitesi öğrencisi Cemre Fere şampiyonluk madalyasını alırken, Uludağ Üniversitesi’nden Ebru Tunalı ikincilik kürsüsüne çıktı.

Girne Amerikan Üniversitesi öğrencisi Esra Gökalp da müsabakaları üçüncü olarak tamamladı.

Büyük rekabetin yaşandığı tekli erkekler maçlarında ise Erzincan Üniversitesi’nden Mehmet Ali Kurt birincilik kürsüsüne çıktı. Marmara Üniversitesi’nden Enis Sesalan ikinci, Uludağ Üniversitesi öğrencisi Sinan Zorlu ise üçüncü oldu.

Bu yıl toplam 7 ilde gerçekleşecek ve 17 Mayıs’ta sona erecek finaller, Muğla’dan sonra sırasıyla Balıkesir, Karabük, Sivas, Gaziantep, Antalya ve Isparta’da yapılacak.

Athena’dan konser

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi öğrencileri sporun yanı sıra ünlü Rock Grubu Athena konseri ile müzik keyfi yaşadı. Koç Fest kapsamında bu yıl 7 ilde 7 kez konser verecek Athena, serinin ilk durağı Muğla’da müzikseverler ile bir araya geldi.

Ünlü Rock grubunun şarkılarıyla eğlenen öğrenciler, Koç Topluluğu Şirketleri Arçelik, Aygaz, Beko, Grundig, Ford Otosan, Ford Trucks, Koçtaş, Opet, Setur, Tüpraş, Tanı, Avis, Bilkom, Fiat ve Yapı Kredi’nin spor salonları önüne kurdukları stantlarındaki çeşitli etkinliklerle eğlendi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Koç Holding Marka Müdürü Okyar Tuncel, Koç Fest’in 10. yılını kutlamaktan ötürü büyük gurur duyduklarını, gençleri desteklemeye, onları spor, müzik, eğlence ve rekabetle buluşturmaya devam ettiklerini bildirdi.

Geride bıraktıkları 9 yılda önemli başarı elde ettiklerini, 100 bin kilometre yol kat ederek 32 şehirde 33 üniversite ziyaret ettiklerini ve 82 festival düzenledikleri bilgisini veren Tuncel, 1 milyon 350 bin kişinin konserlere, 350 bin kişinin etkinliklere ve 50 bin kişinin de izleyici olarak spor salonlarında gerçekleştirilen müsabakalara katıldığını dile getirdi.

Sosyal medya aracılığıyla ulaştıkları kişi sayısının ise 20 milyona ulaştığına dikkatini çeken Tuncel, “Yıllar içinde branş sayımızı 46’ya yükselttik. Gençlerin yeni spor dallarıyla tanışması ve bu alanlarda başarılarının artması ile birlikte Türkiye’de az sayıda branşa odaklanmış spor anlayışının da zamanla zenginleşeceğine inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Kemal Tamer ise her yıl farklı üniversitelerin ev sahipliğinde düzenlenen Türkiye Koç Fest Üniversitesi Spor Oyunları’nın spor, müzik ve eğlence temaları altında tam bir festival havasında gerçekleştiğini kaydetti.

Katılımcı gençlerin rekabet etmenin yanında dostluğun, paylaşmanın ve bir bütünün parçası olmanın hazzını yaşadığını söyleyen Tamer, bu sene yaklaşık 185 üniversite, 3 bin 500 idareci ve sporcunun katılımının beklendiği oyunların Türkiye’de ulusal alanda yapılan en kapsamlı ve en geniş katılımlı organizasyon olduğunu vurguladı.

Koç Fest ve Türkiye Koç Fest Üniversite Spor Oyunları ile ilgili detaylı bilgiye www.kocfest.com.tr ve www.facebook.com/kocfest adreslerinden ulaşabiliyor.

Koç Fest’in bundan sonraki durakları 18-23 Nisan tarihleri arasında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, 26-30 Nisan tarihlerinde Balıkesir Üniversitesi, 28 Nisan-02 Mayıs tarihlerinde Karabük Üniversitesi’nde, 03-07 Mayıs tarihlerinde Sivas Cumhuriyet Üniversitesi, 06-10 Mayıs tarihlerinde Gaziantep Üniversitesi, 10-14 Mayıs tarihlerinde Antalya Akdeniz Üniversitesi, 10-17 Mayıs tarihlerinde de Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi olacak.

petrino

Benzer yazılar