Babylon Presents: Love & Reggae

Babylon Presents: Love & Reggae

Önemli not: Sınırlı sayıda satışa sunulan avantajlı ön satış biletleri için Babylon Presents: Love & Reggae sayfasına giriş yaparak bilet kodunuzu almanız gerekmektedir. Sınırlı sayıda avantajlı biletler 25 Ocak’a kadar 60 TL yerine 40 TL’den satışta olacaktır.

Barışın ve koşulsuz sevginin müzikal ifadesi reggae’nin efsane isimleri U-Roy ve Big Youth ile türün Türkiye’deki temsilcisi Sattas Reggae Band, “Babylon Presents” konser serisi kapsamında 14 Şubat 2015 Cumartesi akşamı Volkswagen Arena’da sahne alacak.

“Babylon Presents: Love & Reggae” buluşması Jamaika’nın ulusal müziğini, Afro-Amerikan ritimlerini ve sevginin alışılmış halinin sınırlarını terkederek, en saf ve doğal halini yansıtan reggae’nin birleştirici gücünü tek çatı altında topluyor. Babylon, klişelerden sıyrılıp müziğin birleştirici gücü ve reggae’nin inanç, aşk, barış şemsiyesi altında alternatif bir Sevgililer Günü programı sunuyor.

1970’lerde adını “Vision Galore” albümüyle başlayan müzikal kariyerini 2012 senesinde çıkardığı son albümü “Pray Fi Di People” ile devam ettiren ve Rastafarianizm’e yaptığı göndermelerle reggae’yi bir düşünce şekli olarak benimseyenler arasında efsane haline gelen Jamaika asıllı U-Roy, türün vazgeçilmez deejaylerinden Big Youth ve root reggae’nin 2004’ten bu yana Türkiye’deki yegane temsilcisi haline gelen Sattas, “Babylon Presents: Love & Reggae” buluşmasında, aynı sahnede bir araya geliyor.

U-Roy
Ewart Beckford, sahne ismiyle U-Roy, çocuk yaşlardan itibaren müzikle iç içe büyüyen isimlerden… Louis Prima, James Brown, Ruth Brown, Fats Domino, Rufus Thomas ve Smiley Lewis gibi sanatçıların plaklarını dinleyerek büyüyen Beckford’ın müzikal kariyeri bir performansı sırasında Duke Reid’in bir parçasının üzerine toasting olarak adlandırılan ve kendisinin de öncüleri arasında yer aldığı bir vokal tekniğiyle yaptığı yorumla başladı. Beckford bu performansının ardından Reid’in desteğiyle, onun plak şirketi Treasure Isle etiketiyle ilk iki albümünü çıkardı. Bunny Lee ve Phil Pratt gibi ünlü prodüktörlerle çalışmaya başlayan Ewart Beckford, 1975’te Virgin’le anlaşarak Dread In A Babylon’u piyasaya sürdü. Devam eden süreçte dört farklı albüm yayınlayan Beckford’ın “The Paragons” parçası “The Tide Is High” için yaptığı yorum 1978’te Blondie’ye esin kaynağı oldu ve Virgin parçanın orijinalini ve U-Roy versiyonunu tekrar plak formatında piyasaya sürdü.

Big Youth
Gerçek ismi Manley Augustus Buchanan olan Jamaika asıllı Big Youth’un müzikal kariyeri 1970’lerde başladı. U-Roy’dan etkilenerek reggae’ye özel bir vokal tekniği olan toasting’te ustalaşan Big Youth; Jimmy Radway, Lee Perry ve Phil Pratt gibi prodüktör için singlelar yaptı. Keith Hudson’ın plak şirketi Imbidmts etiketiyle çıkardığı ilk single’ı Hudson’ın “We Will Work It Out” adlı parçasının özgün bir yorumuydu. Single, Jamaika’da kısa sürede bir numaraya yükseldi. 1973’te “Screaming Target” adı altında çıkardığı ilk albümü bugün halen en önemli reggae klasikleri arasında sayılmaktadır. Big Youth 2000’lerin başında ünlü dub prodüktörü Twilight Circus ile “Daniel in the Lions Den” ve “What We Need Is Love” isimli iki hit single çıkardı.

Sattas
2004’te Orçun Sünear ve Derya Eke tarafından kurulan Sattas, ilk parçaları War is Over’ı 2006 senesinde duyurdu. Hemen ardından İstanbul’un birçok kulübünde, reggae barında ve müzik festivallerinde sahne almaya başlayan grup; yaptıkları İngilizce ve Türkçe reggae parçalarıyla türün Türkiye’deki yegane temsilcisi haline geldi. Grup; reggae ve dub’ın ünlü parçalarına yaptıkları yorumların yanında yazdıkları sözler ve besteleriyle türün en başarılı yerel grubu olmayı başardı.

Satın aldığınız bileti akıllı telefonunuza indireceğiniz KonserVe aplikasyonuna okutun, puanlar kazanın. Kazandığınız puanları yeni biletlere ve birçok farklı ödüle çevirin.

petrino

Benzer yazılar