6. Avea Sıra Dışı Müzik Konserleri: Lena Chamamyan

6. Avea Sıra Dışı Müzik Konserleri: Lena Chamamyan

6. Avea Sıra Dışı Müzik Konserleri: Lena Chamamyan

Dünyaca ünlü sanatçıları sevenleriyle buluşturan Avea Sıra Dışı Müzik Konserleri caz ve klasik Ermeni müziğini harmanlayıp seslendiren Lena Chamamyan ile devam ediyor!

Müzikte öncü Suriyeli-Ermeni şarkıcı Lena Chamamyan, tüm doğulu kadınların tutkularını yaşayabileceklerini ve tamamen bağımsız sanatçılar olarak hedeflerine ulaşabileceklerini gösterdi. Arap dünyası ve Ermenistan’a ait geleneksel tarzda doğu şarkılarını batı klasikleriyle harmanlayan benzersiz bir stile sahip olan sanatçı, müziğin özünü oluşturan ruhtan ve doğaçlama hissinden ödün vermeden geleneksel doğu enstrümanlarını ve armonilerini batıdaki emsalleri ile bir araya getiriyor. Bu tarz, Lena’nın Doğu Akdeniz bölgesinden toplayarak remiks yaptığı geleneksel folklor şarkılarından oluşan ilk iki albümü Hal Asmar El-Lon ve Shamat’da da yer alıyor. Üçüncü albümü Ghazal El-Banat ile tüm müzik yeteneğini ortaya koyan sanatçı, şarkı sözü yazan, prodüktörlük yapan, enstrüman çalan ve şarkıları seslendiren birkaç doğulu kadından biri haline geldi.

Şöhretle dolu kariyeri boyunca Suriye’de ve yurt dışında birkaç TV dizisini ve dramatik çalışmayı seslendiren Lena, birçok prestijli Arap ve uluslararası müzik festivaline katıldı.Dikkate değer katkılarından dolayı Lena, ilk çıkış albümü için 2006 yılında Mısır’da Kültürel Kaynak Ödülü’nü ve aynı yıl Radyo Monte Carlo Orta Doğu Ödülü’nü kazandı. 2008 yılında Avusturya basını tarafından kendisine dünya müziği şarkıcısı dalında beş yıldız verildi ve Arabian Business (Arap İş Dünyası) dergisi tarafından 2011’de Arap Dünyasındaki En Etkili 500 Kişi’den biri olarak seçildi.

Dünya Müziği’nin tadı Avea’da!

petrino

Benzer yazılar