6.Alaçatı Ot Festivali 26-29 Mart 2015 tarihlerinde yapılacak.

6.Alaçatı Ot Festivali 26-29 Mart 2015 tarihlerinde yapılacak.

6.Alaçatı Ot Festivali 26-29 Mart 2015 tarihlerinde yapılacak.

Bu yıl 26-29 Mart 2015 tarihlerinde 6. sı düzenlenecek olan Alaçatı Ot Festivali ‘nin teması “EBEGÜMECİ” olarak belirlenmiş. Festival boyunca Ebegümeci ile yapılmış yemekler yarışacak, tıbbi ve kozmetik kullanımı hakkında bilgiler paylaşılacak.

Festivalde Ege yöresi otları farklı yemek ve pasta böreklerle doğa ve yemek severlere sunuluyor. Katılımcılarla yemek atölyeleri, otları tanıtma ve ot toplama gibi etkinlikler de düzenleniyor. Katılmak istiyorsanız şimdiden ulaşım ve konaklama yerlerinizi ayarlamanızda fayda var çünkü her sene festivale katılım ve ilgi artıyor.

Ege Otları:

Dağlama
Deli Kereviz
Deve Tabanı
Ebegümeci
Eşşek Helvası
Hardal
İğnelik
Körmen
Radika
Şevketi Bostan
Tilkisan
Tirşik Otu
Turp Otu
Yabani Marul
Yabani Rezene

Ebegümeci:
Malvaceae familyasından olan ebegümeci, deniz kenarlarına, bataklık ve nehir kenarlarına, rutubetli ortamlara özgü bir bitkidir. Avrupa Kuzey Afrika ve Asya’nın bazı bölgelerinde doğal olarak yetişen ebegümeci ülkemizde farklı noktalarda doğal olarak ve bol miktarda yetişen çok şifalı bir bitki. Aynı bitki ailesinde yaklaşık 1000 farklı tür bulunmaktadır ve bunların bazıları farklı koşullarda yetiştirilebilmektedir.

Ülkemizde 8 ebegümeci türü yetişmektedir. İngilizce adı olan “Mallow” Yunanca “yumuşatmak” anlamına gelen bir sözcükten türeyen ebegümecine bu ad, cildi yumuşatması ve sindirim sistemini rahatlatması dolayısıyla verilmiş.


Alaçatı Ot Festivali Tanıtım paylaşan: alacatiotfestivali

 

petrino

Benzer yazılar