2016 Yazının En İyi Rock Festivalleri

2016 Yazının En İyi Rock Festivalleri

2016 Yazının En İyi Rock Festivalleri

1. Rock Am Ring (3-5 Haziran)

Rock Am Ring (3-5 Haziran)

Almanya’nın Mendig şehrinde yapılan festivalin bu senesinde efsanevi isimler bir arada olacak. Red Hot Chili Peppers, Black Sabbath ve Volbeat’in headliner olarak yer alacağı festivalde, onlarca başarılı isim bir arada. Festivalin biletleri 185 Euro ve konaklama imkanı da var. Gitmek isteyenler için detaylı bilgiler Rock am Ring 2016 adresinde.

2. Sweden Rock Festival (8-11 Haziran)

Sweden Rock Festival (8-11 Haziran)

Efsaneleşmiş festivalin bu seneki headliner’ları arasında Adam Lambert’ın konuk olduğu Queen ve bu yaz festivalleri sallayacak olan Twisted Sister bulunuyor. Dört gün sürecek bu festivalde farklı sahnelerde, değişik tatlarda rock gruplarını bulmak mümkün olacak. İsveç’in Solvesborg kentinde düzenlenecek festivalin biletleri 2390 İsveç Kronu ve konaklama imkanı da mevcut. Ayrıntılı bilgi Sweden Rock Festival adresinde

3. Nova Rock (9-11 Haziran)

Nova Rock (9-11 Haziran)

Avusturya’nın en önemli festivalinde bu sene Avrupa’yı ziyaret edecek olan dev isimler var. Festivalin headliner’ları Red Hot Chili Peppers, Volbeat ve Korn. Nickeldorf şehrinin ev sahipliği yapacağı festivalin biletleri 159,90 Euro’dan satılıyor. Kamp olanağı da bulunan festivalin detaylı bilgileri NOVAROCK web sitesinde.

4. Download Festival (10-12 Haziran)

Download Festival (10-12 Haziran)

Bu sene de İngiltere’deki ünlü Donnington Park’ta yapılacak Download Festival’deki isimler sıralamakla bitmez; en iyisi postere uzun uzun bakmak. Diğer festivallerin haricinde Iron Maiden ve Rammstein’ı kolaylıkla ayırabilirsiniz. Festival biletleri 90-205 Pound arasında değişiyor. Kamp imkanının da bulunduğu festivalin diğer bilgileri Download Festival 2016 resmi sayfasında.

5. Graspop Metal Meeting (17-19 Haziran)

Graspop Metal Meeting (17-19 Haziran)

Belçika’nın önemli festivali Graspop’un bu senesinde metal müziğin en önemli isimleri bir arada olacak. Black Sabbath’ın bu festivalde olduğunu söylemek yeterli olacaktır. Bunun dışında King Diamond ve Slayer da festivali şenlendirecek. Biletlerin 195 Euro olduğu festivalin tüm detayları Graspop Metal Meeting 2016 adresinde.

6. Hellfest (17-19 Haziran)

Hellfest (17-19 Haziran)

Hellfest son bir kaç senede yaptığı atılımı bu sene de devam ettiriyor. Black Sabbath ve Rammstein’ın ziyaret ettiği bu festival 3 gün sürecek. Fransa’nın Clisson şehrinin ev sahipliği yaptığı bu festivalin biletleri 92,50 Euro’dan satılıyor. Geniş bilgi de Hellfest 2016 sayfasında.

7. Roskilde Festival (25 Haziran – 2 Temmuz)

Roskilde Festival (25 Haziran - 2 Temmuz)

Bu efsane festival de etkileyici bir line-up ile bu sene sevdiklerine kapıyı açacak. Pek rock olmasa da en renkli performans Wiz Khalifa’nınkisi olacak gibi görünüyor. Festivalin biletleri 1995 Danimarka Kronu’undan satılıyor.

8. Wacken Open Air (4-6 Ağustos)

Wacken Open Air (4-6 Ağustos)

Wacken geçen birkaç sene de olduğu gibi bu sene de çok önceden “sold out” oldu. Bu sebeple belki daha yüksek fiyata biletini satmak isteyen kişilerden bileti bulabilirsiniz. Festivalin büyük headliner’ı Iron Maiden.

9. Sziget Festival (10-17 Ağustos)

Sziget Festival (10-17 Ağustos)

Diğer festivallere oranla daha yumuşak bir içeriğe sahip olan bu festivale geçmiş yıllarda gidenler Sziget’i mükemmel bir tecrübe olarak adlandırıyor. Macaristan’ın Budapeşte şehrinde gerçekleşecek bu festivalin biletleri 249 Euro’dan satılıyor. Tüm bilgiler de Sziget Festival resmi sayfasında yer alıyor.

10. Summer Breeze (17-20 Ağustos)

Summer Breeze (17-20 Ağustos)
Yılın en sert festivallerinden biri olmaya aday Summer Breeze’de bu sene Motörhead headliner olarak sahne alacaktı. Ancak zamansız yitirdiğimiz Lemmy Kilmister’dan sonra kadro tekrar düzenlendi. Almanya’nın Dinkelsbuhl isimli şehrinde gerçekleşecek olan festivalin biletleri 111 Euro.

Yaz Festivalleri | 2016 Yaz Festival Takvimi

Yaz geliyor ve bizler de Avrupa ve Amerika’daki Yaz festivalleri için bir takvim hazırladık. Bu yazımızda Festival tarihlerinin yanı sıra festival içeriklerine de ulaşabileceksiniz.

Taste Of Amsterdam Yemek Festivali 

2 Haziran – 5 Haziran 2016

Taste Of Amsterdam Yemek Festivali, bu sene 2-5 Haziran tarihleri arasında Amstelpark’da gerçekleşecek. Dört gün sürecek festivalde yemeklerin tadına bakabilir, usta aşçıların vereceği yemek pişirme derslerine veya şarap deneylerine katılabilirsiniz. Amsterdam Yemek Festivalinde ünlü şef aşçıların yaratıcı menüleriyle buluşabilir ve farklı bir deneyim yaşayabilirsiniz.

San Francisco North Beach Festivali

11 – 12 Haziran 2016

Ücretsiz olan ve bu sene 62ncisi kutlanacak San Francisco North Beach Festivali 11 ve 12 Haziran tarihlerinde saat 10.00 ile 18.00 arasında gerçekleşecek. 125 el işi standının yanı sıra yirmiden fazla yemek standı, canlı müzik yapan gruplar, içki bahçeleri, Italian Street Painting olarak tanınan  Vallejo Sokağı’nda tebeşirle yerlere çizilen harika resimler bu seneki festivalin etkinlikleri arasında yer alıyor. Etkinlikler, ‘Little Italy’ lakabını taşıyan ve 1950’lerin ‘Beat Generation’ edebiyatının yuvası olarak tanınan North Beach semtinde düzenleniyor.

Festival yerleri: Grant Avenue (Columbus Avenue/Filbert Street arası), Columbus Avenue (Broadway/Green Street arası), Vallejo Street ve Green Street (Columbus Avenue/Grant Avenue arası).


Münih Streetlife Festivali

11 Haziran (16:00-02:00) ve 12 Haziran 2016 (11:00-20:00)

11-12 Haziran 2016 tarihleri arasında gerçekleşecek festival için kentin iki ana caddesi Ludwigstrasse ve Leopoldstrasse tüm trafiğe kapanacak. 2000 senesinden beri gerçekleştirilen Münih Streetlife Festivalinde Odeonplatz ve Georgenstrasse arasında oluşan 1,5 kilometre uzunluğundaki koridorda, iki gün boyunca ortalama 300.000 kişi çeşitli etkinliklere katılarak eğlenecek. Siz de farklı bir tatil yapmak ve şehre karışmak istiyorsanız bu festival tam size göre.

5 sahnede canlı müzik ve DJ’ler, dans grupları, performansçılar, spor, oyunlar, kültürel faaliyetler ve daha birçok etkinlikler sizi bekliyor. Ve işin güzel tarafı: Hepsi bedava! Muhtelif yeme ve içme stantlarında uygun fiyatlara karnınızı doyurabilir, hararetinizi giderebilirsiniz. Program Çevre Koruma Derneği ‘Green City’ tarafından düzenlendiğinden festivalin bir diğer amacı, kamusal alanın nasıl daha iyi ve sağlıklı yaşanabilir hale getirilebileceği olup kentsel tasarım konusunda birçok bilgi verilir, yenilikçi konseptler sunulur.

Haight-Ashbury Street Fair Festivali

12 Haziran 2016

San Francisco’nun Haight-Ashbury semti, ABD’nin 1960’larda yürüttüğü Vietnam Savaşını ve zamanın ‘The American Way Of Life’ yaşam tarzını protesto etmek amacıyla oluşan Hippi (Çiçek Çocukları) hareketinin yuvasıydı.

San Francisco Haight-Ashbury Street Fair Festivali 1978’den bu yana, Haziran ayının ikinci Pazar gününde o zamanların anısına düzenleniyor. Bu festival, Stanyan Street ve Masonic Avenue arasındaki yaklaşık bir kilometre uzunluğundaki Haight Street’te kutlanıyor. Trafiğe kapalı koridorda üç sahne, sanat ve zanaat tezgahları, yeme ve içme stantları yer alıyor. Muhteşem konserlerin ve stantlardaki yemeklerin keyfini çıkarmak size kalmış.

Floransa Calcio Storica Festivali

15-24 Haziran 2016

Floransa, deyince aklınıza ne geliyor? Toskana, Renösans, Dante, Michelangelo, Gallileo, sanat, bilim, tarih… Bir de bunlara 100 zırdeliyi ekleyin. Her Haziran, kentin 4 semtinden 27 kişilik kadrolarıyla 4 takım, dünyanın belki en sert spor müsabakasına katılıyor. Calcio, İtalyancada futbol demek ama bizim anladığımız futbola hiç benzemiyor! Floransa Calcio Storica, Amerikan Futbolu ile Rugby arası bir şey. O zamanlar bu oyunu Soylular ve Papalar oynarmış ama Floransa halkı “günümüzün oyuncularının hepsi birer çılgın” diyor.

Şehrin merkezindeki Santa Croce Meydanı’na 60 x 30 metrelik kum saha kuruluyor. Oyunun amacı, topu ayakla, kafayla, elle filelere atarak ya da topu alıp filelerin içine atlayarak skor elde etmek. Karşı takımın görevi ise bunu önlemek. Tabii ki defans aklına ne gelirse yapabiliyor. Kurallar basit: Kafaya tekme atmak ve arkadan saldırmak yasak. Ayrıca kavgalar sadece teke tek edilebiliyor. Yani, toplu kavga yasak! Maç süresi 50 dakika ve saat sadece sahaya tıbbi ekibin girmesi gerekiyorsa durduruluyor.

Yarı finaller 15 ve 16 Haziran günleri, final maçı ise her sene 24 Haziran günü gerçekleşiyor. Biletleri Mayıs ayı itibarı ile internet üzerinden ya da gişelerden alabilirsiniz. 24 Haziran akşam saat 22.00 itibariyle Michelangelo Meydanında havai fişek gösterisi düzenlenecek. Bu gösteriyi Arno Nehri kıyısından seyretmek muhteşem… Yaz Festivalleri arasında en dikkat çekici ve farklı olan bir festival diyebiliriz.

Pisa San Ranieri Festivali

16-17 Haziran 2016

Pisa San Ranieri Festivali, Luminara e Palio di San Ranieri adı altında, her yıl Aziz Ranieri anısına şenliklerle kutlanır. 16 Haziran’da güneşin batmasıyla beraber Arno Nehri boyunca bütün ışıklar söndürülüyor. 100.000 adet lampini (lambacıklar) yakılarak Pisa, bir masal dünyasına dönüşüyor adeta. Evlerin kapı önlerinde, pencerelerinde ve balkonlarında lambacıklar ve mumlar yanıyor. Arno Nehrinin üzerinde, yüzen mumlar dolaşıyor. İnsanlar ellerinde mumlarla köprülerden geçiyor, sokakları geziyor.

Bu romantik senaryoyu canlı müzik performansları, her türlü eşyayla donatılmış rengarenk tezgahlar, yemek ve içecek satan stantlar süslüyor. Şenlik, gece saat 23.00’de Arno’nun üzerinde muhteşem bir havai fişek gösterisiyle doruğa ulaşıyor…

17 Haziran’da Palio di San Ranieri; tarihi ahşap kayıklarla yapılan bu otantik kürek yarışları yapılıyor. Bu yarışlara dört semtin takımları katılıyor. Santa Maria (mavi takım), San Francesco (sarı takım), San Martino (kırmızı takım) ve Sant’Antonio (yeşil takım). Festival bir yana, Solferino ile Portezza köprüleri arasında Arno’nun akısıntına karşı yapılan yaklaşık iki kilometrelik yarışı, semt takımları o kadar ciddiye alıyorlar ki kıyasıya bir mücadele veriyorlar. Yarış öncesi ve sonrasında da, meydana kurulmuş pazarda canlı müzik eşliğinde eğlencenin doruğuna varabilirsiniz.

Taste of London Yemek Festivali

16-19 Haziran 2016

Londra’nın meşhur Regent’s Park’ı 16 ve 19 Haziran tarihleri arasında bu muhteşem festivale ev sahipliği yapıyor. Festival sadece yemek ve içmekten ibaret değil. Usta aşçıların şov mutfakları ve yemek pişirme dersleri yanı sıra şarap ve viski deneylerine de katılabilirsiniz. Ayrıca canlı müzik ve DJ performanslarıyla eğlenebilirsiniz.

Festival öğle seansı saat 12.00 ile 16.00
Festival akşam seansı 17:30 ile 21:30 arası.

Festivale giriş için günlük bilet almanız gerekiyor. Biletleri internet üzerinden alabilirsiniz: Taste Of London | Londra Yemek Festivali resmi internet sitesi

Festival Arezzo Saracino 

18 Haziran 2016 21.30

Floransa’ya yaklaşık bir saat uzaklıktaki Arezzo’da Ortaçağ Şövalye Oyunlarına tanık olacaksınız. Giostra del Saracino adı altında Arezzo’daki Şövalye Oyunları izleyicileri her sene Orta Çağa geri götürüyor.

Şehrin ana meydanı olan Piazza Grande’de düzenlenen oyunlarda Arezzo’nun dört semtini temsilen, tarihi elbiselere bürünen yarışmacılar ata binip mızrap atıyorlar. Mızrapların hedefi meydanın ortasındaki bir tahta kuklanın elindeki kalkan. Kalkan çeşitli hedef alanlarına bölünmüş ve yarışmacılar vurdukları yere göre puan alırlar. Festival saat 21.30’da renkli bayrak gösterisiyle başlıyor.

Fête de la Musique Berlin Müzik Festivali

21 Haziran 2016

1995’ten bu yana her yıl yaz mevsiminin ilk günü olan 21 Haziran’da düzenlenen Fête de la Musique Berlin Müzik Festivali on binlerce müzik meraklısının yoğun ilgisini çekiyor. Kentin bütün sokaklarında, meydanlarında ve parklarında tam 106 sahnede 4000’den fazla amatör ve profesyonel müzisyen bireysel veya grup halinde, klasikten caza, poptan rocka, folklörden şansona kadar her türlü müzik dalını bedava sunuyor dinleyicilere.

Festival’in merkez noktaları:
Spandau Altstadt,
Friedrichshain Revaler Strasse,
Karl-Marx-Allee,
Friedrichstrasse,
Unter den Linden
Rosa-Luxemburg-Platz.

Saat 16.00’dan 22.00’ye kadar dışarıda gerçekleşen festival, saat 22.00’den sonra müzik hollere ve meyhanelere taşınıyor. Diğer bir etkinlik mekanı ise Red Bull Music Academy’sinin Mauerpark sahnesi. 2015 yılında, bu sahneye çıkan grupları 15.000 kişi seyretmişti.

Donauinselfest Viyana Müzik Festivali

24 – 26 Haziran 2016

Viyana Müzik Festivali, her yıl 3 milyonu aşan izleyici kitlesiyle Avrupa’nın en büyük ücretsiz müzik festivali. 1984’ten bu yana düzenlenen muhteşem festivalin 2015 istatistikleri:

 • 3,3 milyon seyirci
 • 4,5 kilometre festival alanı
 • 12 sahne
 • 600 saat program
 • İndie/Alternative/HipHop Adası
 • Elektronik Müzik Adası
 • Halk Müziği/Folklor Adası
 • Aksiyon ve Eğlence Adası
 • Yerli ve uluslararası medyalarda 34.546 habere konu olmuş

Geçen yıllarda The Commodores, Macy Gray, Anastacia gibi ünlü sanatçıların da katıldığı festivalde, konserlerin yanı sıra DJ performansları, partiler, karaoke, akrobat ve sihirbaz şovları, oyunlar ve yarışlar gibi sayısız etkinliklerle eğlenebilirsiniz. Yeme ve içme stantları da pastanın üstündeki krema diyebiliriz.

Parade der Kulturen Frankfurt Kültür Festivali 

25 Haziran 2016, saat 12.00’den itibaren

Parade der Kulturen Frankfurt Kültür Festivali çok sayıda ülkenin katıldığı bir yürüyüş alayıdır. Her iki senede bir düzenlenen etkinlik, farklı kültürlerin birbirlerini saygıyla karşılamasını ve yabancı düşmanlığına karşı barışçıl hareketi desteklemeyi hedefliyor.

Alaya katılan ülkelerin temsilcileri, 25 Haziran Cumartesi günü saat 12.00’den itibaren Frankfurt’un merkez sokaklarından ve Main nehri sahil yolundan geçerken geleneksel elbiseleriyle halk dansları gösterilerinde bulunacaklar. Kentin bazı meydanlarında kurulacak sahnelerde canlı müzik ve dans performansları sizi bekliyor olacak. Pazarlarda her ülke kendisine has el sanatı ürünlerinin yanı sıra yemek ve içeceklerini sunacakları stantlar açacaklar. Rengarenk ve capcanlı bir festivalin sizi beklediğine emin olabilirsiniz.

Hamburg Kiel Yelkenli Festivali

26 Haziran 2016

Dünyanın dört ucundan her yıl üç milyon kadar gelen ziyaretçi sayesinde, Kiel Yelkenli Festivali (Kiel Haftası) Kuzey Avrupa’nın en büyük yaz festivali olma özelliğine sahip. Bu festivalde, yelkenli yarış ve geçitlerin yanı sıra sayısız etkinlikler de düzenleniyor. Belediye Sarayının bulunduğu meydanda ‘Uluslararası Pazar’ kuruluyor ve 30 ülke burada geleneksel yemeklerini, müziklerini ve folklor danslarını tanıtıyorlar.

Pazar günü saat 11.00’de Kiel Yelkenli Festivalinin en sevilen etkinliğine tanık olacaksınız. Her yıl 100.000’den fazla seyircinin izlediği büyük yelkenli gemilerinin geçidine, aralarında 100’den fazla büyük gemi bulunan 2000 civarında tekne katılıyor. Bu muhteşem tabloyu asla unutamayacaksınız. Geçit iki saat sürüyor.

Festas de Lisboa

Haziran 2016

Lizbon halkı, Haziran ayı boyunca kentin tüm semtlerine yayılmış Festas de Lisboa olarak tanımlanan şenliklerle 30 gün boyunca eğlenir. Büyük ve küçük sahnelerde canlı müzik performansları, sokak partileri, oyunlar, yarışlar, müzelerde çeşitli etkinlikler gerçekleştiriliyor. Kısacası bu festivalde A’dan Z’ye kadar her şey var.  Festival sorumluları 2015 şenlikleri için tüm semtlerdeki tüm etkinlikleri bu haritada toplamışlar. 2016 için de yakın bir zamanda bu adres altında yayımlanacaktır.

Ironman Frankfurt

3 Temmuz 2016

Ironman Frankfurt Avrupa Şampiyonası 3 Temmuz günü gerçekleştiriliyor. Avrupa’nın en zorlu yarışması olan Ironman Frankfurt, aynı zamanda Hawaii’de düzenlenecek Ironman Dünya Şampiyonası için eleme yarışı olarak ayrı bir değer kazanıyor. Triatlon olarak bilinen spor dalı üç değişik kategoriden oluşuyor:

 • 3,8 kilometre yüzmek
 • 179 kilometre bisiklet sürmek
 • 42,2 kilometre maraton koşmak

Bu sene gerçekleşecek olan Ironman Frankfurt yarışmasına, 55 ülkeden 2300 sporcu katılacak. Galip gelen atlet 100.000 Dolar para ödülü kazanacak. Ironman’in yanı sıra, Ironwoman yarışıyla en güçlü ‘demir kadın’ unvanı da sahibini bulacak.

New York Independence Day

4 Temmuz 2016

4 Temmuz 1776’da İngilizlerden bağımsılığını ilan eden ABD, bu günü ülkenin dört bir yanını milli bayraklarla donatarak, geçit törenleri düzenleyerek, parklarda piknik yaparak ve havai fişek gösterileriyle kutlar.

Havai fişek gösterilerinin en muhteşemi New York’ta yapılıyor. Dünyanın en büyük havai fişek gösterisi olarak kabul edilen şovda 25 dakika boyunca 40.000 adet fişek atılıyor. Akşam saat 21.00’de başlayan gösteriyi 3 milyon seyirci kentin çeşitli yerlerinden canlı izliyor.

 • Brooklyn Bridge
 • Brooklyn Bridge Park
 • Columbia Heights
 • Brooklyn Heights Promenade
 • The Dumbo Waterfront
 • East River Park
 • FDR Drive
 • South Street Seaport

Gösteriyi denizden, restoranlardan ve teras barlarından izleme imkanları var tabii ki. Ancak rezervasyon yaptırmayı unutmayın!

Hampton Court Palace Çiçek Şovu 

5-10 Temmuz 2016

Londra Hampton Court Palace Çiçek Şovu dünyanın en büyük çiçek ve bahçe sergisi olarak biliniyor. Her sene 130.000 bin meraklı tarafından ziyaret edilen şovun sadece çiçek bölümü 7000 metrekarelik bir alanı kapsıyor. İngiltere’nin en iyi bahçıvanları geleneksel İngiliz bahçe kültürüyle modern bahçe düzenleme sanatını göz önüne getiriyor. Çiçeklere ve çiçek yetiştirmeye meraklıysanız uzmanlardan, bitki bakımı ve bahçe düzenlemesi hakkında birçok fikir alabilirsiniz.

Dubrovnik Yaz Festivali

10 Temmuz ve 25 Ağustos 2016

Dubrovnik’te her yıl, 10 Temmuz ve 25 Ağustos tarihleri arasında, Dubrovnik Yaz Festivali adı altında çeşitli etkinlikler düzenleniyor. 1950 senesinden bu yana gerçekleştirilen festivalde 33 sahne kuruluyor ve 80 civarında dram, bale, opera ve canlı müzik konserleri, edebiyat akşamları ve sergiler düzenleniyor. Şenliklere uluslararası sanatçılar da katılıyor. Bu sene 61. kez kutlanacak olan festival, Hırvatistan’ın en büyük festivalidir.

Münih Yaz Rüyası Festivali

23 Temmuz 2016

Münih Yaz Rüyası Festivali, her yıl Almanya’nın en muhteşem havai fişek gösterilerinden birine ev sahipliği yapar. “Ateş, form ve renk” adı altında gerçekleşen 35 dakikalık gösteriyi 25.000 civarında seyirci izler. 1972 Olimpiyatlarının düzenlendiği Olimpiyat Parkındaki büyük gölün üzerinde atılan binlerce havai fişek gecenin karanlığını rengarenk bir tabloya dönüştürür.

Gösteri öncesinde Olimpiyat Stadında konserler verilir ancak söylenen şarkıların hepsi Almanca olduğundan pek fazla ilginizi çekmeyebilir. Bu yüzden size iki önerimiz var. Sadece gösteriyi izlemek için 26 €’luk bilet alınız. Bu biletle gösteriyi hemen gölün yanı başından izleyebilirsiniz. Aynı zamanda da stat dışında verilen konserlere kulak verebilirsiniz.

 • Am Walter-Bathe-Weg ile BMW-Welt arasındaki yaya köprüsü
 • Olympia-Eissportzentrum/Olimpiyat buz sporları salonunun önündeki alan
 • Olympiaberg/Olimpiyat tepesinin yakınındaki oyun alanı (Willi-Gebhardt-Ufer tarafı)
 • Heideckstrasse/Dachauer Strasse köşesi

Fransa Bisiklet Turu | Tour de France Paris

24 Temmuz 2016

Tour de France (Fransa Bisiklet Turu) bisiklet sporunun en prestijli yarışı olma özelliğine sahip. Yarışçılar 23 gün boyunca sadece iki gün mola vererek 21 etapta toplam 3519 kilometre bisiklet sürüyor.

1903’ten bu yana her yıl düzenlenen bu yarışın finali Paris’in meşhur Şanzelize Bulvarında gerçekleşiyor. Bu senenin final tarihi 24 Temmuz ve yarışçıların akşama doğru saat 6.00 sularında Paris’te olmaları bekleniyor. Ne kadar erken orada olursanız yarışmayı o kadar iyi izleyebilecekseniz. Yarışın tüm güzergahını Tour de France websitesinden öğrenebilirsiniz. Seyir için nereyi seçerseniz, yüz binlerce insanın da sizinle birlikte aynı fikirde olabileceğini unutmayınız: Erken kalkan çok yol alır. Yaz Festivalleri içerisinde Fransa bisiklet turunun ayrı bir yeri var.

San Francisco Maratonu

31 Temmuz 2016

San Francisco Maratonu parkuru, kentin tepelerin üzerindeki konumu nedeniyle bir hayli inişli çıkışlı olduğundan Amerikanın en zorlu maratonlarından biri olarak sayılıyor. 42,195 kilometrelik koşuya dünyanın dört bir yanından 25.000 sporcu katılıyor. Parkur, Pasifik Okyanusunun kıyılarından ve meşhur Golden Gate Bridge’den geçiyor. Koşuyu San Francisco’nun birçok yerinden izleyebilirsiniz. Maraton’un nerelerden geçtiğini tam olarak buradan öğrenebilirsiniz.1977 yılından bu yana düzenlenen San Francisco Maratonu 31 Temmuz günü, sabah saat 5.30’da Mission Street & The Embarcadero’da start alacak.

petrino

Benzer yazılar